MENU

Zdrowe włosy,piękne włosy!

Piękne włosy to zdrowe włosy. Co wpływa na ich kondycję i jak o nie dbać?

Każdy z nas chciałby mieć zdrowe i piękne włosy. Niestety, nie zawsze udaje się nam osiągnąć ten efekt. Pod wpływem działania niekorzystnych czynników stają się one matowe, przesuszone, wypadają. Co im szkodzi i jak je wzmocnić?

CZY WIESZ, ŻE:

To mit, że na zdrowy wygląd włosów wpływ mają głównie witaminy. Bardziej istotna jest prawidłowa ilość minerałów, zwłaszcza selenu, miedzi i cynku oraz aminokwasów.

Często zdarza się, że dbamy o ciało, a zapominamy o włosach. Nie do końca wiemy, jak się o nie troszczyć, co negatywnie wpływa na ich kondycję. Stosujemy szampony i odżywki, których w drogeriach jest mnóstwo, ale i one nie do końca eliminują problem. Dlaczego? Samo używanie kosmetyków nie wystarczy. Włosy są integralną częścią ciała, a co za tym idzie – wpływ na nie ma wiele różnych czynników.

Dieta a kondycja włosów
Bardzo duże znaczenie dla włosów ma sposób odżywiania się. Jeśli nasza dieta jest monotonna, uboga w witaminy i minerały, odbije się to również na naszym wyglądzie. Włosy szybko staną się matowe i zniszczone, mogą też nadmiernie wypadać. Jak temu zaradzić?

Powszechnie uważa się, że to witaminy wpływają na dobrą kondycję włosów. Okazuje się jednak, że to składniki mineralne (miedź, cynk, selen) i aminokwasy pełnią tutaj kluczową rolę. Jedyną witaminą, która faktycznie wpływa na zdrowie włosów i uczestniczy w procesach ich tworzenia, jest biotyna (witamina H lub B7). Oczywiście witaminy (A, C i E) pośrednio przyczyniają się do zdrowia włosów, ale wynika to raczej z ich pozytywnego oddziaływania na skórę, w której włos jest zakotwiczony.

Wszystkie te składniki odżywiają włosy od środka, wzmacniają je i przyczyniają się do poprawy ich wyglądu. Wiele osób skarży się jednak, że trudno im zadbać o zbilansowaną dietę, która dostarczyłaby wszystkich niezbędnych dla pięknego wyglądu witamin i składników mineralnych. W takiej sytuacji pomóc mogą suplementy diety mające odpowiednio dobrany skład. Są wśród nich kapsułki Kerabione, które zawierają substancje aktywne, m.in. biotynę, niezbędne składniki mineralne i aminokwasy. Taki skład pobudza porost włosów, odżywia je i wzmacnia. Chroni też mieszki włosowe przed działaniem wolnych rodników oraz spowalnia procesy i efekty starzenia.

Obalamy najpopularniejsze mity na temat pielęgnacji włosów

Nie tylko dieta
Na kondycję włosów oddziałuje również tryb życia. Jeśli brakuje nam odpoczynku i jesteśmy narażeni na stres, odbije się to również na naszym wyglądzie. Włosy zaczynają słabnąć, mogą też nadmiernie wypadać. Jest to związane z upośledzonym krążeniem krwi, co przekłada się na ograniczony dostęp substancji odżywczych do cebulki oraz działaniem wolnych rodników, które nasila się pod wpływem stresu.

Na włosy niekorzystnie działa również wysoka temperatura, zwłaszcza częste używanie suszarek, lokówek i prostownic. Pod wpływem ich działania włosy stają się matowe i suche. Łamią się, a końcówki ulegają rozdwojeniu.

Witaminy mają wpływ na nasze zdrowie i piękny wygląd, jednak dla naszych włosów bardziej istotna jest prawidłowa ilość składników mineralnych, zwłaszcza selenu, miedzi i cynku oraz aminokwasów. To te składniki wpływają na odżywienie i odpowiednią kondycje naszych pasm.

WARTO WIEDZIEĆ

Źle na włosy wpływają też nieodpowiednio dobrane kosmetyki, szczególnie zawierające SLS, DEA i glikole. Są to silnie działające składniki chemiczne, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Zdecydowanie lepiej, gdy preparat do pielęgnacji włosów zawiera oleje roślinne. Można je znaleźć w szamponie Kerabione, który przeznaczony jest do codziennej higieny. Nie tylko pozytywnie wpływa na wygląd włosów, ale ma też działanie wspomagające i stymulujące ich wzrost, a dodatkowo przywraca im witalność i zapobiega ich wypadaniu.

Piętno na naszym zdrowiu, samopoczuciu i wyglądzie odciska ponadto stosowanie używek, które są jednym z czynników uwalniających w naszym organizmie większe ilości wolnych rodników. Dym tytoniowy sprawia, że włosy stają się matowe i suche. Szkodzi nie tylko samo palenie, ale też częste przebywanie w zadymionych pomieszczeniach.

Każdy z nas chciałby mieć piękne i zdrowe włosy. Dbamy o nie najczęściej od zewnątrz stosując specjalistyczne kosmetyki, a zapominamy, że kondycja włosów uzależniona jest w dużej mierze od czynników wewnętrznych.

Poznaj produkty

Nie tylko odżywki – dlaczego włosy powinniśmy wzmacniać od środka?

Piękne włosy, skóra i paznokcie to marzenie wielu kobiet. Zdarza się jednak, że mimo intensywnej pielęgnacji efekty są słabo zauważalne. W takiej sytuacji konieczne jest wzmocnienie włosów od wewnątrz. W jaki sposób?

CZY WIESZ, ŻE:

Organizmowi brakuje niezbędnych mikroelementów? Pierwsze objawy pojawią się właśnie na włosach. Staną się matowe, suche, i łamliwe, a końcówki będą się rozdwajać.

Wielu z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest dostarczanie organizmowi witamin i minerałów w codziennej diecie. Staramy się dbać o zbilansowane posiłki, sięgamy po warzywa i owoce. Niestety, nie jest to zadanie proste.

Gdy organizmowi brakuje niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mikroelementów, zaczynamy widzieć pierwsze objawy. Nasze włosy stają się matowe, suche, końcówki się rozdwajają i stają się łamliwe. Szczególnie dotyczy to włosów cienkich, z natury słabych. Dzieje się tak dlatego, że organizm w pierwszej kolejności wykorzystuje dane mu witaminy i składniki mineralne, by wesprzeć funkcjonowanie ważnych narządów. Kwestia pięknego wyglądu zostaje zepchnięta na dalszy plan.

Dieta pod lupą
Dzisiaj sklepowe półki uginają się od towaru. Możemy kupić mnóstwo produktów, które jednak – jeśli goszczą w naszej diecie regularnie – mogą niekorzystnie wpłynąć na kondycję włosów. Ich wypadaniu i łamliwości sprzyja picie dużych ilości mocnej kawy i herbaty oraz jedzenie potraw zawierających nasycone tłuszcze zwierzęce. Niekorzystny jest też nadmiar cukru w diecie (przyczynia się do przetłuszczania się skóry głowy i powstania łupieżu).

Jakich składników potrzebują nasze włosy?
Podstawowym budulcem naszych włosów jest keratyna – białko zbudowane z aminokwasów siarkowych (metionina i cysteina) pobieranych z pokarmu i dostarczanych do cebulki włosa przez naczynia krwionośne. Niezwykle ważna jest też biotyna, rozpuszczalna w wodzie witamina z grupy B. Gdy jest jej za mało, dochodzi do nadprodukcji sebum, włosy się przetłuszczają, stają się suche i nadmiernie wypadają.

Jakie witaminy i minerały wpływają pozytywnie na nasze włosy?

Niekorzystnie na wygląd wpływa też niedobór selenu oraz cynku. Oba pierwiastki są niezwykle istotne dla zdrowia i ładnego wyglądu, niemniej to właśnie ich bardzo często brakuje. Możemy to zauważyć nie tylko wówczas, gdy włosy staną się łamliwe, ale też gdy na paznokciach pojawią się białe plamy.

AGNIESZKA SIENKIEWICZ-GAUER - AMBASADORKA MARKI KERABIONE

Z niedoborem witamin i składników mineralnych liczyć muszą się przede wszystkim nałogowi palacze tytoniu, osoby pijące duże ilości kawy oraz żyjące w ciągłym stresie.

Jak wzmocnić włosy od środka?
Podstawą jest odpowiednio zbilansowana dieta. W codziennym jadłospisie muszą pojawiać się źródła białka: drób, nasiona roślin strączkowych, jajka, kasze. Ważne są też produkty, które dostarczą odpowiednie ilości selenu i cynku, m.in. orzechy brazylijskie, łosoś, tuńczyk, pestki dyni, sezam, kakao, natka pietruszki.

Można też sięgnąć po suplement diety, który w swoim składzie zawiera odpowiednią ilość witamin niezbędnych dla pięknego wyglądu włosów, skóry i paznokci. Taki kompleks mikroelementów zawiera preparat Kerabione, a jego działanie zostało potwierdzone przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Obok wspomnianej biotyny dostarcza również minerały: selen, cynk i miedź które działają wzmacniająco na włosy i chronią mieszki włosowe przed działaniem wolnych rodników oraz spowalniają procesy starzenia (wypadanie i siwienie włosów). Obecne w preparacie witaminy wspomagają produkcję kolagenu, czyli podstawowego budulca skóry, dbając w ten sposób o lepsze zakotwiczenie i odżywienie włosa.

By włosy były piękne i zdrowe, potrzebują naszego wsparcia. Wzmocnimy je właściwą pielęgnacją oraz dietą, która dostarczy odpowiednich witamin i minerałów. Warto również rozważyć sięgnięcie po dobrej jakości suplementy diety, które pomogą odzyskać piękny i zdrowy wygląd.

Poznaj produkty

Jak się odchudzać, żeby włosy nie ucierpiały?

Włosy odzwierciedlają kondycję naszego organizmu. Stanowią naturalną podpowiedź, czy dostarczamy mu wystarczającą ilość witamin i minerałów. Na tym polu jednak łatwo popełnić błędy, zwłaszcza w trakcie odchudzania. Co zatem zrobić, by stracić na wadze, zachowując przy tym zdrowe i lśniące włosy?

CZY WIESZ, ŻE:

W przypadku dużej nadwagi lub otyłości proces odchudzania powinien przebiegać pod okiem wykwalifikowanego dietetyka lub doradcy żywieniowego. Specjalista podpowie, jak skomponować posiłki, by były lekkie i odżywcze.

Proces odchudzania jest dość złożony. Wymaga czasu, cierpliwości i wiedzy. Nieumiejętne stosowanie diet, zwłaszcza bardzo rygorystycznych, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Najlepsze efekty daje zmiana nawyków żywieniowych połączona z aktywnością fizyczną. W przypadku dużej nadwagi lub otyłości proces odchudzania powinien przebiegać pod okiem wykwalifikowanego dietetyka lub doradcy żywieniowego. Specjalista podpowie, jak skomponować posiłki, by były lekkie i odżywcze. Muszą też dostarczać wszystkich składników, których potrzebuje organizm do prawidłowego funkcjonowania i pięknego wyglądu.

Czego może brakować włosom w trakcie diety?
W przypadku rygorystycznej diety, nawet jeśli trwa krótko, istnieje duże ryzyko, że włosy przestaną otrzymywać składniki istotne dla ich wyglądu i żywotności. Dzieje się tak dlatego, że w trakcie odchudzania z jadłospisu znika wiele produktów bogatych w makro- i mikroelementy stojące na straży pięknego wyglądu. Wiele osób rezygnuje np. z mięsa, a podstawowym budulcem włosa jest keratyna, czyli białko zbudowane z aminokwasów siarkowych (metionina i cysteina), które pobierane są z pokarmu, zwłaszcza z drobiu, wołowiny, wieprzowiny. O niewystarczającej ilości tego składnika świadczą też kruche i łamliwe paznokcie.

W metabolizmie białka udział bierze cynk, na którego niedobór narażone są osoby odchudzające się, zwłaszcza jeśli wykluczyły z diety czerwone mięso, nabiał i jajka (to w tych produktach tego pierwiastka jest najwięcej). Z kolei niedobór miedzi może utrudnić przyswajanie żelaza, co odbije się nie tylko na naszym zdrowiu, ale też na włosach, które stracą siłę i sprężystość. Strażnikiem urody jest też selen oraz witaminy z grupy B, zwłaszcza biotyna, która na szczęście występuje w wielu pokarmach i trudno o jej niedobory.

Odchudzanie – i nie tylko. 5 rzeczy, o których nie wiesz, że mają wpływ na włosy. Uważaj na nie!

Jak zapobiec utracie włosów podczas odchudzania?
Decyzję o odchudzaniu podejmujemy najczęściej wtedy, gdy chcemy zadbać nie tylko o swoje zdrowie, ale i wygląd. Jeśli więc podejdziemy do tej kwestii w sposób nieprzemyślany, może i szybko pozbędziemy się nadmiaru kilogramów, ale przy tym możemy stracić też włosy lub znacząco je osłabić. Co zatem możemy zrobić? Po pierwsze, skorzystać z pomocy doświadczonego dietetyka. Specjalista zadba o to, by w naszym planie żywieniowym znalazły się produkty będące źródłem wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych.

W trakcie diety odchudzającej należy pamiętać o piciu dużej ilości wody. Jej niedobór może sprawić, że włosy staną się matowe i łamliwe.

WARTO WIEDZIEĆ

Po drugie, warto rozważyć suplementację. Wybierając dobrej jakości preparat, np. Kerabione, wzmocnimy włosy od środka. Dostarczymy cebulkom wszystkich składników potrzebnych do prawidłowego wzrostu. Zadbamy też o mocne paznokcie i promienną skórę. Po trzecie, w trakcie diety odchudzającej szczególnie należy pamiętać o piciu dużej ilości wody. Jej niedobór może sprawić, że włosy staną się matowe i łamliwe, a to z całą pewnością nie przyczyni się do poprawy wyglądu.

Nie każda utrata nadmiernych kilogramów musi wiązać się z pogorszeniem kondycji włosów. Jeśli dieta będzie racjonalna, a nie podyktowana modą, organizm nadal będzie otrzymywał wszystkie potrzebne składniki.

Poznaj produkty

Włosy też się starzeją. Co to znaczy, jakie są objawy i jak temu przeciwdziałać?

Włosy, podobnie jak nasza skóra, ulegają procesowi starzenia. Najczęściej utożsamiamy to z pierwszymi siwymi pasmami oraz przerzedzeniem się fryzury, w rzeczywistości jednak wraz z upływem lat następuje również osłabienie włosów, które stają się mniej elastyczne i kruche. Czy można coś z tym zrobić?

CZY WIESZ, ŻE:

Z głowy wypada nam około 100 włosów dziennie. Pojedynczy włos rośnie około 6 lat, nim wypadnie. Natomiast żywotność rzęs wynosi 100-150 dni.

Pierwsze oznaki starzenia? Niemal każdy odpowie, że siwienie. U jednych pojawia się tuż po 20. urodzinach, u innych nawet 20 lat później. Wiele w tej kwestii zależy od genów. Jednak to wcale nie pozbawione pigmentu pasma zwiastują dojrzały wiek, ale kondycja samych włosów. Za zmiany zachodzące na zewnątrz włosa odpowiedzialne są zmiany zachodzące wewnątrz organizmu, w szczególności zmiany hormonalne, które wpływają na jakość cebulek włosowych. Jeśli włosy stały się cieńsze, kruche i łamliwe, pozbawione blasku i elastyczności, a do tego spowolniło się tempo ich wzrostu, można podejrzewać, że procesy starzenia zaczęły na dobre panoszyć się w naszym ciele. Na szczęście jest to proces, który można zahamować, nasza fryzura jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Co przyspiesza starzenie się włosów?
Gdy zobaczymy pierwsze siwe pasma, wówczas często podejmujemy decyzję o koloryzacji. W ten sposób chcemy ukryć zachodzące w organizmie zmiany, trzeba jednak pamiętać, że taki zabieg nie pozostaje bez wpływu na kondycję włosów. Jeśli farbę nakładamy często, do tego nie jest ona właściwie dobrana, pasma ulegają osłabieniu. Na włosy niekorzystnie działają również złe nawyki, zwłaszcza regularne stosowanie suszarki, lokówki lub prostownicy. Nie pomaga też zbyt intensywne rozczesywanie włosów oraz mycie ich niewłaściwymi szamponami.

Proces starzenia się włosów przyspiesza również uboga w składniki odżywcze dieta, używki (np. palenie papierosów) oraz stres.

Jak wzmocnić starzejące się włosy?
Proces starzenia jest nieodwracalny, co jednak nie oznacza, że w dojrzałym wieku nie można cieszyć się pięknym wyglądem. A czy można spowolnić również proces starzenia się włosów? Zdecydowanie! Podstawą jest właściwa pielęgnacja fryzury i dbanie o nią w sposób delikatny. Agresywne środki myjące, zabiegi fryzjerskie czy szarpanie włosów w trakcie rozczesywania osłabiają pasma i tylko pogłębią problem.

Niezwykle istotne jest też dostarczenie włosom odpowiednich składników. W procesie starzenia szczególnie potrzebują antyoksydantów (czyli substancji walczących z procesami starzenia), aminokwasów i minerałów, zwłaszcza miedzi, których to składników ubywa wraz z wiekiem.

FAZY WZROSTU WŁOSA

FAZA WZROSTU

(anaben) występuje w 80-85 proc. włosów i trwa 3-6 lat

FAZA INWOLUCJI

(katagen) trwa od kilku dni do kilku tygodni, obejmuje 0,5-1 proc. włosów

FAZA SPOCZYNKU

(telogen) trwa 2-4 miesiące i dotyczy 10-20 proc. włosów, następnie włos wypada, a w jego miejsce pojawia się nowy

Jakich składników potrzebują włosy?
Włosy w 97 proc. zbudowane są z aminokwasów siarkowych (cystyny i metioniny). Są one pobierane z pokarmu i dostarczane do cebulek włosa przez naczynia krwionośne. Następnie w łodydze włosa powstają między nimi wiązania dwusiarczkowe, które uznaje się za najsilniejsze z wiązań mogących łączyć białkowe struktury ciała. W utrzymaniu ich właściwej struktury znaczącą rolę odgrywa miedź. Pierwiastek ten jest wyjątkowo korzystny dla naszych włosów jeszcze z dwóch powodów: jest silnym antyoksydantem i odpowiada za utrzymanie koloru (włosów i skóry). Jest strażnikiem młodego i pięknego wyglądu.

Siwienie jest naturalnym procesem, o ile nie wystąpi zbyt wcześnie, a liczba srebrnych pasm nie przybywa w zastraszającym tempie.

WARTO WIEDZIEĆ

Trzeba jednak zauważyć, że wraz z wiekiem organizm potrzebuje więcej cennych substancji. Niekiedy trudno dostarczyć je wszystkie, zwłaszcza że nasza dieta nie zawsze jest właściwie urozmaicona. Pomocą jest wówczas stosowanie suplementacji. Dla pięknego wyglądu włosów, skóry i paznokci warto rozważyć sięgnięcie po suplement diety Kerabione. Obecne w preparacie składniki pomagają w utrzymaniu prawidłowej pigmentacji włosów, odżywiają je i wzmacniają, oraz dostarczają odpowiedniego budulca.

Proces starzenia jest nieodwracalny, ale można go skutecznie spowolnić. By to zrobić, nie trzeba poddawać się drogim i skomplikowanym zabiegom. Podstawą jest troska o własne zdrowie i wygląd poprzez odpowiednią dietę, właściwą pielęgnację oraz stosowanie dobrej jakości suplementów.

Poznaj produkty

Wszystko, co musisz wiedzieć o olejowaniu włosów. Zrób to nie tylko dla urody, ale także dla zdrowia

Zabieg olejowania włosów stosowany był już w starożytności. Kobiety tego okresu z dumą prezentowały swoje fryzury. Trudno się temu dziwić, bo ich pasma były dużo gęstsze, nawilżone, elastyczne i odporne na działanie szkodliwych czynników. Czas powrócić do tej formy pielęgnacji. Podpowiadamy, jak prawidłowo olejować włosy w domowym zaciszu.

AGNIESZKA SIENKIEWICZ-GAUER - AMBASADORKA MARKI KERABIONE

Olejowanie włosów wraca do łask. Coraz więcej kobiet decyduje się sięgnąć po naturalne oleje, by nałożyć je na pasma i skórę głowy. Co daje taki zabieg? Odżywia włosy i sprawia, że są bardziej elastyczne i podatne na układanie oraz mniej łamliwe. Włosy są wzmacniane od zewnątrz i od wewnątrz. Oleje wnikają w głąb włosa i cebulek. Pielęgnują dodatkowo skórę głowy, m.in. regulują wydzielanie sebum. Stosuje się je również by przeciwdziałać wypadaniu włosów. Zapobiegają ich utracie i pobudzają nowe pasma do wzrostu, dzięki czemu nasza fryzura zyskuje na objętości. Jak widać metoda ta ma wiele zalet, ale chyba największą jest jej naturalność i bezpieczeństwo.

Jak stosować olejki na włosy?
Używanie olejów nie jest skomplikowane, a sam zabieg można wykonać w domowym zaciszu. Wystarczy nałożyć niewielką ilość oleju na dłonie i okrężnymi ruchami wcierać go od nasady po same końce, następnie pozostawić na włosach przez 20-30 minut (dla lepszego efektu włosy można owinąć ręcznikiem). Po tym czasie wystarczy umyć je ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego szamponu, rozczesać grzebieniem i pozostawić do wyschnięcia (częste stosowanie suszarki niszczy pasma). Jeśli nasze włosy są wyjątkowo suche, możemy wybrać drugą metodę i nanieść niewielką ilość olejków na mokre włosy bezpośrednio po ich umyciu. Olejowanie, by było skuteczne, powinno się wykonywać systematycznie dwa razy w tygodniu. Nastawmy się też na działanie długofalowe – trwałe efekty zwykle pojawiają się po około pół roku systematycznego olejowania.

WŁOSY PO OLEJOWANIU Zyskują na objętości, są gładsze i łatwo je rozczesać. Łuski włosa są domknięte, dzięki czemu przestają tracić wilgoć.

WŁOSY PRZED OLEJOWANIEM Wyglądają na zniszczone i łamliwe. Końcówki są rozdwojone, a włosy nie układają się odpowiednio.

Jaki olej wybrać?
Osoby, które zaczynają przygodę z olejowaniem włosów, często zastanawiają się, po jaki olej sięgnąć. Tu masz dowolność, ale ważne jest jednak, by produkt był wysokiej jakości. Można zastosować oliwę z oliwek, olej ze słodkich migdałów lub olej kokosowy. W drogeriach i aptekach pojawiły się też gotowe mieszanki przeznaczone do olejowania. Wyjątkową grupą olejów są takie, które pobudzają wzrost włosów: olej rozmarynowy i lawendowy.

Oleje te zawiera serum Kerabione Booster Oils. Formuła dedykowana włosom skłonnym do wypadania działa nie tyle na łodygę włosa, co na mieszki włosowe, dlatego powinno nakładać się ją nieco inaczej niż zwykły olej. Podczas aplikacji skupiamy się przede wszystkim na delikatnym masażu nasady włosów, aby kompozycja składników odżywiła skórę głowy i mieszki włosowe. Serum zawiera olej ze słodkich migdałów, olejek rozmarynowy, lawendowy, bergamotowy, ylang-ylang, a także witaminy A i E. Pozwala zrewitalizować mieszki włosowe oraz nawilżyć pasma i utrzymać je w doskonałej kondycji. Nie przetłuszcza włosów i ich nie obciąża. Nie zawiera też alkoholu ani substancji drażniących, dzięki czemu jest bardzo dobrze tolerowany.

Olejek cedrowy na włosy
Mniej popularny w stosowaniu podczas zabiegu olejowania jest olejek cedrowy, a szkoda, bo stanowi źródło wielu ważnych dla naszych włosów składników. Zawiera cenne kwasy omega, witaminę A, niezbędną dla rozwoju i utrzymania prawidłowej czynności tkanek skóry, włosów i gruczołów łojowych, oraz witaminę E, która jest silnym antyoksydantem. W składzie olejku cedrowego znaleźć można ponadto cenne dla włosów pierwiastki, zwłaszcza krzem, mangan, miedź, magnez i fosfor. Olejek można kupić osobno, jednak jest on również składnikiem wielu preparatów kosmetycznych.

Włosy po olejowaniu zyskują na objętości, ponieważ wspomagane olejkami i masażem krążenie doprowadza do lepszego ukrwienia mieszka włosowego – staje się on jędrniejszy i sztywniej trzyma cebulkę włosową.

WARTO WIEDZIEĆ

Komu poleca się olejować włosy?
Olejowanie włosów w oparciu o naturalne składniki jest zabiegiem bezpiecznym i nieinwazyjnym, dlatego można wykonywać go w każdym wieku. Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania są alergie, np. alergia na orzechy jest przeciwwskazaniem do stosowania olejku migdałowego. Olejowanie jest szczególnie polecane osobom, których włosy utraciły swój blask i sprężystość. Warto je stosować, gdy zauważy się pierwsze oznaki siwienia i przerzedzenie włosów, ponieważ jest skuteczne zarówno w pielęgnacji, jak i hamowaniu nadmiernego wypadania włosów. Można je przeprowadzić o dowolnej porze bez wychodzenia z domu. Co jednak ważne, jest bardzo korzystne dla naszego wyglądu, co zobaczymy już po pierwszym zabiegu.

Poznaj produkty

Jakie mogą być przyczyny wypadania włosów? Łysienie to tylko jedna z nich

Problem wypadania włosów dotyczy milionów ludzi na całym świecie. Jest na tyle znaczący, że wiele osób go nie bagatelizuje i szuka pomocy u specjalisty. Jakie są przyczyny przerzedzania się fryzury?

CZY WIESZ, ŻE:

W przypadku włosów zniszczonych na dużym zbliżeniu widać, że łuski włosów są podniesione, i przez ich szpary włos traci wilgoć. Na przekroju tkanki skóry, zobaczymy, że mieszek włosowy jest wiotki i nie utrzymuje sztywno cebulki włosowej (efekt oklapłych włosów). Warto rozważyć w takim przypadku olejowanie połączone z masażem skóry głowy.

Dziennie każdy z nas traci ok. 100 włosów. To normalne i nie stanowi powodu do niepokoju. Problem pojawia się wówczas, gdy na szczotce lub na poduszce zauważymy ich zdecydowanie więcej. Należy wtedy podejrzewać, że w organizmie dzieją się niepokojące rzeczy. Utrata włosów to bowiem często pierwszy sygnał osłabienia, złej diety, zbyt dużego stresu, a nawet chorób.

Tracisz włosy? Zbadaj poziom hormonów!
Za wypadanie włosów w wielu przypadkach odpowiadają zaburzenia hormonalne, stąd problem ten tak często dotyczy kobiet po urodzeniu dziecka, menopauzie lub tuż po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Z kolei u mężczyzn ok. 40.-50. roku życia obserwuje się łysienie androgenowe, kiedy to skróceniu ulega faza wzrostu włosa.

Wypadanie włosów następuje często wskutek przebytej wcześniej choroby, szczególnie jeśli przebiegała z gorączką. Również niektóre leki (zwłaszcza hormonalne, niektóre leki przeciwzakrzepowe, reumatologiczne, kardiologiczne, retinoidy) mogą negatywnie odbić się na bujności naszej fryzury.

Problemy z włosami mogą też wynikać z zaburzonej pracy tarczycy. Zarówno przy jej niedoczynności, jak i nadczynności dochodzi do wzmożonego wypadania włosów. Dodatkowo przy niedoczynności tarczycy włosy stają się suche, szorstkie i łamliwe, a w przypadku nadczynności włosy są cienkie, jedwabiste, o wzmożonym połysku, równocześnie jednak sztywne i ciężko je ułożyć.

Przyczyny łysienia

Zła dieta i pielęgnacja a wypadanie włosów
Wypadanie włosów wcale jednak nie musi wiązać się z chorobą. Niekiedy problem ten rozwija się wówczas, gdy stosujemy rygorystyczną dietę odchudzającą lub nasz codzienny jadłospis jest ubogi w źródła witamin i minerałów. By włosy były sprężyste i silne, potrzebują aminokwasów, żelaza, cynku, selenu i miedzi. Są to jednak składniki, na których niedobór jesteśmy narażeni, zwłaszcza jeśli stosujemy ubogą lub monotonną dietę.

Problemem jest też niewłaściwa pielęgnacja, szczególnie stosowanie szamponów, których składnikiem są agresywne substancje myjące. Włosy osłabiają także zabiegi fryzjerskie, m.in. farbowanie, ale też suszenie i prostowanie.

Niekorzystny wpływ na włosy i skórę głowy ma również stres, który nasila wydzielanie prolaktyny (hormon ten także odpowiada za utratę włosów). Problemem jest też niekontrolowane drapanie się po głowie, które w większości przypadków ma związek z napięciem psychicznym.

Jakie witaminy i minerały wpływają pozytywnie na nasze włosy?

Jak wzmocnić włosy?
Gdy włosy wypadają, warto sprawdzić, co jest tego przyczyną. W pierwszej kolejności należy zbadać poziom hormonów we krwi. Wynik przyniesie odpowiedź, czy za wypadanie włosów odpowiedzialna jest choroba, czy źródła problemu należy szukać gdzie indziej. Warto zadbać również o odpoczynek, odpowiednią dawkę snu oraz dietę.

Włosy, aby pięknie wyglądać potrzebują m.in. cynku. Sporą ilość tego mikroelementu zawierają takie pokarmy jak wątróbka, czerwone mięso czy małże i ostrygi. Znajdziemy go też w pestkach dyni, orzechach włoskich, zarodkach pszennych, szpinaku i gorzkiej czekoladzie. W przypadku niedoborów można rozważyć także suplementację.

WARTO WIEDZIEĆ

Potrzebne jest także wzmocnienie włosów od środka oraz stosowanie właściwych kosmetyków. Z pomocą w tym zakresie przychodzi suplement diety Kerabione. Jest to nowoczesny preparat bogaty w witaminy, aminokwasy i oligoelementy. Pozytywnie wpływa na kondycję włosów – wzmacnia je i odżywia, dostarczając organizmowi drogocennych składników.

By chronić włosy przed wypadaniem, dobrze jest też stosować specjalistyczny szampon, np. Kerabione przeznaczony do włosów suchych, cienkich lub uszkodzonych, np. w wyniku intensywnych zabiegów stylizacyjnych. Jest odpowiedni zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Zawiera olejki eteryczne, które sprzyjają prawidłowemu wzrostowi włosów, a także substancje roślinne i witaminowe o właściwościach regenerujących i nawilżających.

Piękne i gęste włosy to marzenie wielu z nas. Niestety, niekiedy nasza fryzura nie wygląda zdrowo, a przy tym ulega przerzedzeniu. W takiej sytuacji warto wykonać podstawowe badania, by sprawdzić, czy organizm nie wysyła w ten sposób sygnałów alarmowych, oraz wzmocnić włosy, stosując dobrze dobrane preparaty.

Poznaj produkty

Czym jest łysienie androgenowe, jak odróżnić je od telogenowego? Przyczyny i objawy

Łysienie dla wielu osób stanowi bardzo poważny problem. Utrata włosów jest uznawana za kosmetyczny defekt. Jakie są objawy łysienia androgenowego i jak je odróżnić od telogenowego? Co można zrobić, by przyspieszyć porost włosów?

Łysienie androgenowe kojarzone jest przede wszystkim z mężczyznami, ale dotyka również kobiet. Utrata włosów w tym przypadku związana jest z przemianą testosteronu w dihydrotestosteron. Oddziałuje on na receptory androgenowe mieszka włosowego i prowadzi do jego stopniowego zaniku. Produkowany włos z czasem staje się coraz cieńszy i krótszy.

Wiele młodych mam kilka tygodni po porodzie traci dużą ilość włosów. Proces ten jednak ustępuje wraz z wyrównaniem się gospodarki hormonalnej.

WARTO WIEDZIEĆ

Choroba częściej dotyka mężczyzn, zwłaszcza jeśli w ich rodzinie również stwierdzono przypadki łysienia androgenowego.

Objawy łysienia androgenowego
W przypadku łysienia androgenowego u mężczyzn utrata włosów jest stosunkowo charakterystyczna. Na początku (nawet już między 20 a 30 rokiem życia) zazwyczaj zaczyna ich brakować na czubku głowy (tzw. tonsura) i w okolicy czołowo-skroniowej. Z czasem włosy przerzedzają się także na skroniach i ciemieniu.

Na głowie powstaje tzw. korona – włosy normalnie rosną na potylicy i częściowo w okolicach skroniowych. U kobiet łysienie androgenowe najczęściej rozpoczyna się w okresie menopauzalnym. Jest trudniejsze do zdiagnozowania i często mylone z łysieniem telogenowym, gdyż włosy wypadają stopniowo na całej powierzchni głowy.

Kogo najczęściej dotyka łysienie androgenowe

50% mężczyzn po 50. roku życia

U wielu mężczyzn już w trzeciej dekadzie życia zaczyna się proces łysienia androgenowego, zwłaszcza jeśli problem ten występował w rodzinie od strony matki.

30% kobiet głównie w wieku pomenopauzalnym

Sporym problemem jest przerzedzenie fryzury w okresie menopauzy. Istotne jest, by w tym czasie wzmaciać włosy od środka, dostarczając odpowiednich składników.

Kiedy rozpoznaje się łysienie telogenowe?
Włosy przechodzą swój cykl rozwojowy. Składają się na niego trzy fazy: wzrostu (anagen), inwolucji (katagen) i spoczynku (telogen). Pierwsza jest najdłuższa i trwa nawet 6 lat, druga obejmuje okres od kilku dni do kilku tygodni, wtedy ustają podziały komórek i włos przestaje rosnąć. Ostatnia jest faza spoczynku włosa, w której włos wypada, a na jego miejscu zaczyna budować się nowy. Ten proces, zwykle kojarzony tylko z momentem wysunięcia się włosa z mieszka włosowego, może trać nawet od 2 do 4 miesięcy.

Prawidłowo na całe owłosienie skóry głowy przypada maksymalnie 10 proc. włosów w fazie telogenowej. Zdarza się jednak, że jest ich zdecydowanie więcej (nawet 3 razy więcej), a co za tym idzie – większość z nich wypada. Mowa wówczas o łysieniu telogenowym, do którego przyczyniają się m.in. zmiany hormonalne, choroby skóry, zatrucie metalami ciężkimi, niedobory pokarmowe oraz przyjmowane na stałe leki.

Sposoby na szybszy porost włosów

CZY WIESZ, ŻE:

W przypadku mężczyzn istnieje związek łysienia androgenowego z chorobą niedokrwienną serca (istotnym czynnikiem ryzyka jest wczesny początek łysienia androgenowego – poniżej 36. roku życia) oraz łagodnym rozrostem prostaty. Obie choroby są zależne od androgenów.

Jak leczy się łysienie telogenowe?
Podstawą terapii w przypadku łysienia telogenowego jest wzmocnienie mieszków włosowych i odbudowanie struktury włosów. W wielu przypadkach potrzebne jest uzupełnienie niedoborów pokarmowych, w czym pomogą suplementy diety, np. Kerabione. Zawiera on cenne dla prawidłowego wzrostu składniki odżywcze: aminokwasy, minerały i witaminy. Ich działanie zostało potwierdzone przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Wdrażając jakąkolwiek terapię wspomagającą wzrost włosów, trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość i nastawić na systematyczne działania co najmniej przez 2-3 miesiące, żeby zauważyć znaczącą poprawę.

Bardzo ważna jest również odpowiednia pielęgnacja włosów. Pasm nie wolno przegrzewać suszarką ani zbyt gorącą wodą, unikać szarpania i zbyt mocnego związywania. Natomiast posiadaczkom długich włosów zaleca się dodatkowo wiązanie ich w luźny warkocz na noc. Jeśli poddajemy naszą fryzurę zabiegom fryzjerskim, np. koloryzacji czy keratynowemu prostowaniu, musimy zadbać o ich wzmocnienie. Takie stylizacje, choć dobrze się prezentują, nie pozostają bez wpływu na włosy. Potrzebują one dodatkowego wsparcia, by były silne i elastyczne. Dobrym pomysłem jest więc stosowanie specjalistycznych szamponów. W tym miejscu ponownie warto przywołać markę Kerabione, która ma w swojej ofercie delikatny szampon z olejkami eterycznymi. Jest on przeznaczony do włosów suchych, uszkodzonych, cienkich lub po intensywnych zabiegach stylizacyjnych. Wspomaga też porost włosów.

Problem łysienia jest dość złożony. Może być wywołany przez wiele różnych czynników: od zaburzeń hormonalnych po złą pielęgnację skóry głowy. Na szczęście jest wiele metod, które choć w pewnym stopniu pozytywnie wpływają na objętość naszej fryzury. Warto z nich skorzystać.

Poznaj produkty

Jak przygotować włosy na lato?

Lato to pora roku uwielbiana przez większość z nas. Niestety słońce, które tak jasno wówczas świeci, w dłuższej perspektywie nie działa korzystnie na naszą skórę i włosy. Czy to oznacza, że musimy go unikać? Niekoniecznie, ale trzeba odpowiednio się przygotować na spotkanie ze słoneczną aurą.

MIESZEK WŁOSOWY KSZTAŁTUJE SIĘ JUŻ W 3. MIESIĄCU ŻYCIA PŁODOWEGO. WŁOSY SZYBCIEJ ROSNĄ MĘŻCZYZNOM NIŻ KOBIETOM. PRZYCINANIE KOŃCÓWEK NIE MA ŻADNEGO WPŁYWU NA TEMPO ICH WZROSTU.

Nie tylko zła pielęgnacja oraz częste zabiegi stylizacyjne mogą osłabić nasze włosy. Negatywne działanie na naszą fryzurę wykazują też promienie ultrafioletowe. Ostrzegają przed nimi dermatolodzy i kosmetolodzy, wykazując, że zbyt długa ekspozycja na słońce przyczynia się do starzenia komórek skóry, ma też związek z rozwojem czerniaka. A co z naszymi włosami? One również nie czują się dobrze pod silnym wpływem słońca. Dlaczego?

Promienie ultrafioletowe uszkadzają proteiny, a więc główny budulec włosów. Pasma stają się matowe, suche i bardziej podatne na działanie czynników zewnętrznych.

Warto pamiętać, że promieniowanie UV działa nie tylko na zewnętrzną powierzchnię skóry i włosów. Szczególnie niekorzystnym jest promieniowanie UVA, które wnika w głębsze warstwy skóry i pobudza do działania wolne rodniki. To właśnie ten rodzaj promieniowania odpowiada za fotostarzenie, degenerację włókien kolagenu i elastyny, zaburzenia pigmentacji.

UVA przyczynia się również m.in. do osłabienia komórek macierzy włosów, co może prowadzić do nadmiernego ich wypadania. Degradująco na naszą fryzurę wpływa też słona woda, z którą mamy styczność podczas pobytu nad morzem. Wysusza ona włosy i osłabia je.

Jak wzmocnić włosy przed wakacjami?
Czy to oznacza, że by mieć piękne i lśniące włosy, należy unikać słońca? Nie ma takiej potrzeby, o ile odpowiednio o nie zadbamy. Przygotowania do sezonu letniego trzeba jednak rozpocząć trochę wcześniej. Włosy muszą mieć czas, by się wzmocnić, zwłaszcza jeśli obecnie nie są w dobrej kondycji.

Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja. Warto 2-3 razy w tygodniu wykonać zabieg olejowania. Do tego celu można użyć oleju ze słodkich migdałów, oleju kokosowego lub lnianego. Dobrym pomysłem jest również sięgnięcie po specjalistyczne preparaty, np. Kerabione Booster Oils. Kosmetyk stanowi kombinację cennych dla włosów olejków eterycznych bogatych w antyoksydanty. Zawiera m.in. olejek lawendowy, który regeneruje i rewitalizuje mieszki włosowe, oraz olejek rozmarynowy, który hamuje wypadanie włosów. Kompozycję olejków wzbogaca witamina E o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Antyoksydanty neutralizują działanie uwalnianych przez promienie ultrafioletowe wolnych rodników, które przyspieszają proces starzenia się włosów i ich wypadanie. Antyoksydanty hamują ten proces.

Jak przygotować włosy na lato

Włosy potrzebują też wsparcia od wewnątrz. Zadbać zatem należy o prawidłową dietę. Znaleźć się w niej powinny źródła pierwiastków cennych dla kondycji włosów: cynku, miedzi i selenu, a także witamin o działaniu antyoksydacyjnym (A, C, E). Warto więc włączyć do diety pestki dyni i słonecznika, pomidory, sezam, orzechy brazylijskie, łososia i tuńczyka. Jeśli jednak to nie wystarczy, wskazana jest suplementacja. Pamiętajmy przy tym, by nie była ona przypadkowa. Preparat, na który się zdecydujemy, powinien być bezpieczny i skuteczny. Musi zawierać kompleks istotnych dla urody składników: aminokwasów, witamin i minerałów.

Z mieszka włosowego nowy włos wyrasta ok. 20 razy w ciągu całego życia. W ciągu dnia tracimy ok. 100 włosów. Zdrowy włos jest w stanie wytrzymać obciążenie do 250 gramów.

WARTO WIEDZIEĆ

Chroń włosy przed słońcem
Suplementację można kontynuować również w czasie sezonu wakacyjnego, kiedy nasze włosy narażone są na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Często zapominamy o ich ochronie. Ciało zabezpieczamy balsamami i kremami z filtrem, nasza fryzura narażona jest zaś na negatywny wpływ słońca. Co zatem można zrobić? Z całą pewnością warto wkładać latem kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem. Istotne jest, by były one wykonane z przewiewnych materiałów, aby skóra głowy mogła oddychać. Po każdej kąpieli w morzu lub basenie trzeba też dokładnie umyć włosy delikatnym szamponem, by usunąć zanieczyszczenia.

Warto też pamiętać, że lato to nie jest dobry czas na intensywne stylizacje. W tym okresie lepiej postawić na naturalność i pozwolić fryzurze odetchnąć.

Poznaj produkty

Jak przygotować swoje włosy na nadchodzącą jesień?

Lato powoli zmierza ku końcowi. Jeszcze tylko kilka słonecznych tygodni i aura zmieni się w typowo jesienną: będzie pochmurno, mokro i wietrznie. Jak przygotować naszą fryzurę na takie warunki?

CZY WIESZ, ŻE:

Dobry humor i relaks sprzyjają wyższemu stężeniu estrogenu. Hormon ten nie tylko służy naszemu dobremu samopoczuciu, ale też zapewnia piękny wygląd.

Latem najczęściej nasze włosy są błyszczące i gładkie. Niestety, wiele osób zauważa, że wraz z nadejściem jesieni wszystko się zmienia. Włosy wypadają, stają się matowe i łamliwe. Dlaczego tak się dzieje?

Osłabienie kondycji włosów jesienią ma związek ze zmianami, jakie zachodzą w naszym organizmie. Wiosną i latem, gdy częściej przebywamy na słońcu, rośnie poziom witaminy D. Dobry humor i relaks sprzyjają z kolei wyższemu stężeniu estrogenu. Hormon ten nie tylko służy naszemu dobremu samopoczuciu, ale też zapewnia nam piękny wygląd. Z drugiej strony ostre słońce, słona lub chlorowana woda czy klimatyzacja na dłuższą metę nie służą włosom, co odbija się na ich wyglądzie właśnie jesienią. Do tego znów w naszym organizmie spada stężenie estrogenów wskutek niższej jesienią ekspozycji na słońce. Efekt? Włosy wypadają, stają się matowe i podatne na uszkodzenia. Pogorszeniu ulega też stan naszej cery. Ponadto możemy zaobserwować łamliwość paznokci.

Jesienią łatwiej też o infekcje. Częściej niż w innych porach roku miewamy katar, kaszel i czujemy się osłabieni. Nie pozostaje to bez wpływu na nasz wygląd. Organizm mobilizuje się, by wygrać walkę z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Troska o ładny wygląd schodzi wówczas na dalszy plan.

O włosy dbaj… latem
Zdarza się również, że do słabej kondycji włosów jesienią przyczyniamy się my sami. W jaki sposób? Latem nie zabezpieczamy ich przed działaniem promieniowania słonecznego. Nie nosimy kapelusza, przebywamy w pomieszczeniach klimatyzowanych, nie myjemy włosów po wyjściu z basenu czy morza, a jak umyjemy, to często związujemy jeszcze mokre. To wszystko sprawia, że włosy ulegają osłabieniu i wypadają.

Czynniki negatywnie wpływające na włosy

Witaminy i minerały dla pięknych i zdrowych włosów
By włosy rosły zdrowo, potrzebują zestawu witamin i minerałów. Wśród nich najważniejsze są miedź, cynk i selen. Ich niedobór powoduje osłabienie i przerzedzenie się włosów oraz ich niewłaściwą pigmentację. Bardzo istotna jest również podaż biotyny (zwanej też witaminą H lub witaminą B7). Niedobór tego składnika (chociaż stosunkowo rzadki) zaburza metabolizm kwasów tłuszczowych i inne procesy metaboliczne (w tym prowadzi do wypadania włosów). Powoduje nadmierną produkcję sebum oraz zaczerwienienie skóry. O piękny wygląd pomagają też dbać witaminy C i E.

Wszystkie te składniki odżywcze muszą być dostarczone organizmowi, gdyż sam nie jest w stanie ich wytworzyć. Należy więc dbać o dobrze zbilansowaną dietę, włączając do niej m.in. orzechy brazylijskie, nasiona roślin strączkowych, kasze, pestki dyni, natkę pietruszki.

Dlaczego jesienią i zimą włosy wymagają szczególnej pielęgnacji?

Wśród witamin i minerałów najważniejsze dla włosów są miedź, cynk i selen. Ich niedobór powoduje przerzedzanie się fryzury oraz niewłaściwą pigmentację włosów.

WARTO WIEDZIEĆ

W okresie jesiennym warto też rozważyć suplementację. Na rynku wiele jest produktów, których zadaniem jest wzmocnienie włosów i paznokci. Na wyróżnienie zasługuje suplement diety Kerabione, którego działanie zostało potwierdzone przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Preparat dostarcza aminokwasy siarkowe, odpowiednie ilości biotyny oraz minerałów: miedzi, selenu i cynku. Składniki te wzmacniają włosy, chronią mieszki włosowe przed działaniem wolnych rodników oraz spowalniają procesy starzenia (wypadanie i siwienie włosów). Obecne w preparacie witaminy wspomagają produkcję kolagenu, czyli podstawowego budulca skóry, co pozwala na lepsze zakotwiczenie i odżywienie włosa.

Jesień to trudny czas dla naszego organizmu. Jest wystawiony na wiele prób. Musi być przygotowany na osłabienie, wahania temperatur czy inwazję bakterii i wirusów. Nie pozostanie to bez wpływu na nasz wygląd. Warto więc już dziś pomyśleć o wzmocnieniu kondycji włosów, by w chłodniejsze dni były mocne i zdrowe.

Poznaj produkty

Czym jest porowatość włosów? Jak ją określić?

O włosy dbamy na różne sposoby. Sięgamy po dobrej jakości kosmetyki, stosujemy odżywcze maseczki, dbamy o właściwą dietę. Czy jednak to wystarczy, by nasza fryzura była piękna i lśniąca?

CZY WIESZ, ŻE:

Wyróżnia się trzy rodzaje porowatości: niską, średnią i wysoką. W najlepszej kondycji są włosy o niskiej porowatości.

Jeśli weźmiemy nasz włos pod lupę, okaże się, że ani on gładki, ani lśniący. Jeśli dobrze się przyjrzymy, zauważymy na jego powierzchni drobne łuski (można je porównać do szyszki). Nachodzą one na siebie, ściśle przylegając, albo rozchylają się w mniejszym lub większym stopniu. Fachowcy określają to mianem porowatości włosa.

Wyróżnia się trzy rodzaje porowatości: niską, średnią i wysoką. W najlepszej kondycji są włosy o niskiej porowatości. Łuski na ich powierzchni są ściśle i równomiernie ułożone, wyglądają na zdrowe. Niestety, mogą słabo się układać i są podatne na uszkodzenia. Z kolei włosy o wysokiej porowatości są zniszczone, osłabione i łamliwe. Nawet ich misterne ułożenie daje tylko krótkotrwały efekt. Fryzura szybko się puszy, a włosy się plączą.

W sytuacji, gdy trudno ustalić, czy łuski włosa są mocno lub słabo odchylone, przyjmuje się, że ma się do czynienia z włosami o średniej porowatości.

Jak ustalić porowatość włosów?
Pomocą w ustaleniu porowatości włosów służy trycholog. To specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy. Warto się do niego udać, gdy nasza fryzura źle się prezentuje, włosy nadmiernie wypadają lub gdy doskwiera nam nadmierna suchość skóry głowy. Ale o tym, jaką porowatość mają nasze włosy, możemy też dowiedzieć się, wykonując prosty test. Wystarczy umieścić włos w szklance wody i po kilku minutach sprawdzić, jak się zachowa. Jeśli spadnie na dno, nasze włosy wyróżniają się wysoką porowatością (mocno rozchylone łuski szybko chłoną wodę). Z kolei jeśli tylko lekko się zanurzy albo będzie pływać po powierzchni wody, mówimy o niskiej porowatości.

Najczęstsze problemy z włosami

Jak dbać o włosy o określonej porowatości?
Po co nam wiedza na temat porowatości włosów? Odpowiedź jest prosta: by lepiej o nie dbać. Znając strukturę włosów, możemy właściwie dobrać kosmetyki do ich pielęgnacji.

Dobrym patentem przy włosach o wysokiej porowatości są regularnie wykonywane zabiegi olejowania. Olejowanie domyka łuski włosów, przez co stają się odporniejsze na działanie czynników zewnętrznych i przesuszenie. Zabieg olejowania przeprowadzony dwa razy w tygodniu sprawi, że włosy staną się bardziej elastyczne i podatne na układanie oraz mniej łamliwe. Olej najlepiej dobrać do swojego rodzaju i kondycji włosów, np. olejek migdałowy doskonale sprawdzi się przy pielęgnacji włosów porowatych, a olej kokosowy do włosów niskoporowatych. Warto sięgnąć po specjalistyczne mieszanki dostępne w aptekach, gdzie warunki przechowywania gwarantują utrzymanie jakości dostępnych tam produktów.

Włosy jesienią i zimą

Podstawą jest jednak dobrze zbilansowana dieta, która dostarczy organizmowi składników niezbędnych, by skóra, włosy i paznokcie były zdrowe i piękne. Wśród liderów na tym polu są: biotyna, miedź, cynk, selen. Znaczenie mają też witaminy A i E, co wynika z ich pozytywnego oddziaływania na skórę, w której włos jest zakotwiczony.

Latem często decydujemy się na zmianę fryzury. I nie ma w tym nic złego, o ile podchodzimy do tego z rozsądkiem. Stosujmy wyłącznie najlepszej jakości kosmetyki, delikatnie rozczesujmy włosy i pielęgnujmy je w odpowiedni sposób. W przeciwnym razie wraz z nadejściem jesieni zaczną nadmiernie wypadać.

WARTO WIEDZIEĆ

O kondycję włosów warto zadbać, sięgając po wysokiej jakości suplement diety, który dostarczy niezbędnych składników odżywczych. W tym miejscu dobrze wspomnieć o Kerabione. Jest to preparat zawierający istotne dla pięknych włosów i paznokci aminokwasy, witaminy i minerały. Regularnie stosowany przyczynia się do pobudzenia porostu włosów, odżywienia ich oraz wzmocnienia. Chroni też mieszki włosowe przed działaniem wolnych rodników oraz spowalnia procesy i efekty starzenia.

Bardzo ważna jest też troska o właściwą pielęgnację włosów. Należy je rozczesywać delikatnie za pomocą dobrze dobranego grzebienia lub szczotki. Istotne jest też stosowanie kosmetyków, w których składzie nie znajdują się SLS, DEA i glikole. Są to silnie działające składniki chemiczne, często odpowiedzialne za pojawienie się reakcji alergicznej. Zdecydowanie lepiej (i bezpieczniej!) sięgać po preparaty zawierające oleje roślinne.

W trosce o zdrowy wygląd włosów warto sprawdzić rodzaj ich porowatości. Znając ją, łatwiej będzie zaplanować sposób ich pielęgnacji.

Poznaj produkty

Co zrobić, aby włosy rosły szybciej?

Długie włosy to marzenie wielu kobiet. Niestety, czas potrzebny na uzyskanie takiej fryzury bywa bardzo długi. Czy jednak można go przyspieszyć? Okazuje się, że tak!

Włos w ciągu miesiąca wydłuża się średnio o 1 cm. Niekiedy jednak proces ten jest zaburzony, do czego przyczynia się zła dieta, osłabienie, wysoka temperatura czy ekspozycja na dym tytoniowy lub smog, a także procesy starzenia. Czynniki te sprawiają, że skraca się cykl wzrostu włosa, włosy szybciej wypadają, łatwiej ulegają zniszczeniu, łamią się i puszą. Stąd tak ważne jest, by o swoją fryzurę dbać również od wewnątrz.

Sposoby na szybszy porost włosów
Jeśli myślimy, że troska o piękne włosy to znak naszych czasów, jesteśmy w błędzie. Już przed wiekami kobiety z należytą starannością dbały o swoje fryzury, a zwłaszcza o to, by ich włosy były długie i wyglądały na zdrowe. W tym celu sięgano po naturalne sposoby, np. płukankę z pokrzywy. Zioło to wzmacniało włosy i odżywiało je na całej długości. Miało też stymulować je do szybszego wzrostu. Podobne działanie wykazywały również inne rośliny, m.in. skrzyp polny, łopian, chmiel i rozmaryn.

Nasze babcie stosowały również napój z drożdży. Nie jest dobry w smaku, ale zdaniem zwolenników medycyny naturalnej dostarcza wielu witamin i minerałów, które pozytywnie wpływają na wygląd włosów, skóry i paznokci.

Domowe i babcine sposoby na stymulowanie wzrostu włosów

Suplementy diety stymulujące porost włosów
Jeśli zależy nam na długich i pięknie wyglądających włosach, warto rozważyć suplementację. Na rynku jest całe mnóstwo produktów, które mają stanowić wsparcie dla skóry, włosów i paznokci. Wyróżnia się wśród nich suplement diety Kerabione dla włosów i paznokci. Zawiera wysokie ilości aminokwasów siarkowych, które są składnikiem budulcowym włosów i paznokci. W jego składzie znajdziemy też biotynę i minerały (miedź, selen, cynk) aktywnie uczestniczące w procesie budowy włosa. Z kolei witaminy C i E chronią komórki przed stresem oksydacyjnym (jeden z czynników hamujących porost włosów).

Ogromny wpływ na kondycję naszych włosów ma dieta. Jeśli jest uboga w składniki odżywcze, nie tylko my będziemy czuć się gorzej, ale też nasze włosy stracą blask i będą wolniej rosły.

WARTO WIEDZIEĆ

Suplement diety Kerabione nie tylko odżywia włosy i dostarcza organizmowi niezbędnych do ich prawidłowego wzrostu substancji, ale też pobudza je do wzrostu. Polecany jest osobom, których włosy rosną wolno, są cienkie i w słabej kondycji.

Zadbaj o właściwą pielęgnację…
Suplementy diety to jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest też właściwe pielęgnowanie włosów na co dzień. Nie wolno ich przegrzewać suszarką ani zbyt gorącą wodą. Należy unikać szarpania i zbyt mocnego związywania.

Włosy zdrowe vs wymagające pomocy

AGNIESZKA SIENKIEWICZ-GAUER - AMBASADORKA MARKI KERABIONE

Jeśli decydujemy się na zabiegi fryzjerskie, np. koloryzację czy keratynowe prostowanie, wzmocnijmy włosy od środka, ale nie zapominajmy o zewnętrznej ochronie. Dobrym pomysłem jest stosowanie specjalistycznych szamponów, np. z olejkami eterycznymi. Taki kosmetyk nie obciąża włosów i nie podrażnia skóry głowy, za to stanowi dobre wsparcie szczególnie dla włosów suchych, uszkodzonych, cienkich lub po intensywnych zabiegach stylizacyjnych. Wspomaga też porost włosów.

…i dietę!
Wbrew pozorom ogromny wpływ na kondycję naszych włosów ma dieta. Jeśli jest źle zbilansowana, uboga w składniki odżywcze, nie tylko my będziemy czuć się gorzej, ale też nasze włosy stracą swój blask i będą wolniej rosły. W naszym codziennym jadłospisie znajdować się powinny źródła cynku, żelaza, miedzi i selenu, a więc pierwiastków, które mają bardzo korzystny wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci. Dostarczą je nasiona roślin strączkowych, orzechy brazylijskie, jajka.

Nie tak łatwo spełnić marzenie o długich i zdrowo wyglądających włosach. By to osiągnąć, trzeba włożyć sporo wysiłku i wdrożyć kilka zmian, zwłaszcza w zakresie diety.

Poznaj produkty

Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.